Whatsapp Hattımız

Soba Kömürü

Soba Kömürü
  • 05 Kasım 2021

Kömür, en çok kullanılan madenlerden bir tanesidir. Çeşitlerine göre farklı şekillerde görebileceğimiz kömürlerden en bilindik olanı Linyit kömürü ve kok kömürüdür. Linyit kömürü, evlerde sıkça kullanılan ve genellikle termik enerji santrallerinde elektrik enerjisi üretiminde kullanılmakta olan bir kömür çeşididir. Kok kömürü ise, en kaliteli kömür türlerinden biri olan fakat pahalılığı nedeniyle evlerde kullanılmayan taş kömürünün yanmasından sonra oluşan bir kömür türüdür. 
Ayrıca ısınma için kullanılan bir başka kömür çeşidi de antrasittir. Fakat en kaliteli kömür türlerinden biri olduğundan pahalıdır. Ayrıca tutuşturulması zor bir kömür türüdür. Soba kömürü olarak kullanılan Linyit, yer kabuğunda çokça bulunan maden türlerinden olduğundan ve gerekli olan enerji ihtiyacını sağladığından dolayı oldukça fazla rağbet görmektedir. Aynı zamanda kömürün bir başka tercih edilme nedeni ise düşük maliyetli bir yakıt kaynağı olmasıdır.
Soba Kömürü Satın Alma

Genellikle evlerde ısınma aracı olarak kullanılan sobalar için linyit kömürü veya kok kömürü alınmaktadır. Fakat soba kömürü satın alma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar; kömürün kalori değeri, nem oranı, kükürt oranı gibi bilgilerdir ve bu bilgiler genellikle kömür torbalarının üzerinde yazılıdır. Kalori değeri düşük kömürler ısı bakımından istenilen sonucu vermediği gibi hava kirliliğine de neden olmaktadır. Çünkü ısıyı veren kömürün içindeki kalori değeridir. 
Soba kömürü satın alırken dikkat etmemiz gereken bir başka özellik ise kül oranıdır. Eğer kalori değeri düşük, kül oranı yüksek bir soba kömürü alırsanız daha çok kömürle daha az ısı elde edersiniz. Çünkü yanan kömürün kül miktarı fazla olacağından aynı zamanda baca tıkanmaları yaşarsınız. Bununla birlikte soba içerisinde kalan kül miktarında artış olacaktır. 
Soba Kömürü Fiyatları

Soba kömürü fiyatları içeriğindeki değerlere göre değişiklik göstermektedir. En kaliteli kömür kalorisi yüksek olan kömürdür. Kalorisi dışında dikkat edilmesi gereken birçok değer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; kükürt oranı, nem oranı, kül oranı, şişme endeksi ve ağırlığı gibi değerlerdir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde kaliteli bir kömür alarak yakıt tasarrufu yapmak mümkündür. Özellikle yüksek kalorili soba kömürleri tercih edilmelidir. Böylelikle az kömür tüketimi ile çok daha fazla ısı elde etmek mümkündür.
Soba kömürü fiyatları araştırılırken kalori değeri yüksek kömürlere dikkat ederken aynı zamanda kükürt, kül ve nem oranlarına da dikkat etmek gereklidir. Nem oranı yüksek bir kömür satın aldığınızda daha fazla kömür harcayarak nemin atılımını sağlamanız gerekir. Bu da istenilenden fazla yakıt harcamanıza neden olur. Kükürt oranı yüksek kömürlerde ise kömür yandığında oluşan kükürt dioksit gazı ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Örneğin akciğer hastalığı, öksürük ve göğüs daralması gibi rahatsızlıklar yaşamanız söz konusudur. 
Soba kömürü alırken kül oranı yüksek kömürleri tercih ederseniz de daha fazla kömür yakmak durumunda kalırsınız. Çünkü yanan kömür kısa sürede tükenerek kül haline gelmektedir. Bu da hem soba içindeki kalan külün fazla olmasına hem de baca tıkanmalarına yol açmaktadır. Dolayısı ile kaliteli bir soba kömürü alırken torbalı kömürleri tercih etmek ve torba üzerindeki bilgileri dikkatlice incelemek gerekmektedir. 
Soba Kömürü Çeşitleri

Soba Kömürü Çeşitleri linyit, kok kömürü ve antrasittir. Fakat antrasit tutuşması zor olduğundan ve de pahalı bir kömürü çeşidi olduğundan kullanımı sınırlıdır. Evlerdeki sobalar için kullanılan kömür çeşitlerinden linyit ve kok kömürü kullanımı sık olarak görülmektedir. Linyit evlerde kullanıldığı gibi aynı zamanda elektrik enerjisi üretimi için de kullanılmaktadır. Termik enerji santrallerinde linyit kömürü ile elektrik enerjisi üretilmektedir. Linyitin ısı değeri birçok kömür çeşidine göre düşüktür. Bu nedenle termik santrallerde elektrik üretimi için kullanılmaktadır.
Kok kömürü doğada kendiliğinden oluşan bir kömür çeşidi değildir. Taş kömürünün yanması sonucu ortaya çıkarılmaktadır. Aynı zamanda demir üretiminde de kullanılan bir kömür çeşididir. Soba kömürlerinde çok fazla yakıt tüketmeden çok daha fazla ısı almak için kullanılan kömürün kalitesine bakmak gereklidir. Torbalarla satın alınan kömürlerin üzerlerinde içerdiği değerler ve gerekli olan tüm bilgiler yazmaktadır. İstenilen özelliklere en uygun kömür seçilmelidir. Kömürlerde en önemli değer kalori değeridir. Dolayısı ile kalori oranı en yüksek olan kömürlerde fiyat da aynı oranda artmaktadır. 

Popüler Yazılar

En İyi Kömür06 Kasım 2021

Sanayi Kömürü05 Kasım 2021