Whatsapp Hattımız

En İyi Kömür

En İyi Kömür
  • 06 Kasım 2021

Doğa ana biz insanlar için pek çok kaynak sunmaktadır. Isınma ve enerji için kullanılan kaynaklardan biri de kömürdür. Kömür, pek çok alanda kullanılan önemli bir kaynaktır. Ev ısıtma sistemleri, sanayi bölgelerinde enerji üretimi gibi pek çok alanda kömürden yararlanılmaktadır. Yüksek miktarda enerji üretmek için sanayi bölgelerinde taş kömürü kullanılmaktadır. Sahip olduğu kalori miktarı ile istenilen enerjinin elde edilmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde bazı bölgelerde kömür çıkarım işlemi yapılmaktadır. Çıkarılan kömürler belirli işlemlerden geçerek kullanıma hazır hale gelmektedir. Yıkama, kurutma gibi işlemler, kömürün daha verimli ısı yayması ve kolayca tutuşması için gereklidir. Yıkama işlemi ile yabancı maddelerden ayrıştırılan kömür, daha hızlı yanmakta ve ısıyı hızlıca yaymaktadır. En iyi kömür çeşidi, grafittir. Grafit saf karbondan oluşmaktadır. Bu kömürü elmastan ayıran ise amorf bir yapıya sahip olmasıdır. Grafit kömür ile kurşun kalem yapılabilmektedir. Doğada az miktarda bulunan bir diğer kömür çeşidi ise antrasittir. En kaliteli kömür çeşidi olan antrasit, içerisinde bol miktarda karbon bulundurur. Su oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle daha fazla ısı elde edilmesini kolaylaştırmaktadır. Taş kömürü ise kalorifik değeri en yüksek olan kömürlerden biridir. Sahip olduğu yüksek kalorisi için sanayi alanında vazgeçilmezdir. Yüksek enerji vermesi ile demir, çelik alanında çeliğin eritilmesi işlemlerinde kullanılmaktadır. Sahip olduğu kalitesi ile pahalıdır ve ev ısıtmasında tercih edilmemektedir.

 

Odun Kömürü ve Kok Kömürü

 

Odun kömürleri, ağaçların havasız ortamda yavaş bir şekilde yakılması ile elde edilmektedir. Siyah barutun üretilmesi ve metallerin sert yüzeylerinin kaplanması odun kömürü sayesinde gerçekleştirmektedir. Odun kömürünün en kullanışlı ham maddesi ise meşe odunudur. Odun kömürü de kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır. Çuvallı mangal kömürü, pres kömürü, pınar ve meşe kömürü, paketli mangal kömürü, nargile kömürü, mangal kömürü, kolilik odun kömürü bu çeşitler arasında yer almaktadır.

 

Kok kömürü ise taş kömürünün sahip olduğu uçucu bileşenlerinin ortadan kaldırıldığı, yüksek sıcaklarda eritme işleminin yapıldığı ve havasız ortama ihtiyaç duyan bir kömür çeşididir. Kok, tam anlamıyla kömür özellikleri taşımamaktadır. Tabiatta bulunmamaktadır. Taş kömürü içerisinde yer alan gazların serbest bırakılması ile kok kömürü elde edilmektedir.

 

Kömür çeşitleri arasından en kullanışlı olanı elbette ki taş kömürüdür. Sanayi için gerekli hammadde olan bu kömür yüksek enerji elde edilmesini sağlamaktadır. En iyi kömür, kalorisi yüksek olan kömür olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle taş kömürü bu sırada en üstlerde yer almaktadır. Kullanışlı yapısı sayesinde değeri oldukça bilinmektedir. Pahalı olması nedeniyle evlerde kullanıma uygun görülmemektedir. Dilediğiniz kömür çeşidini, dilediğiniz kiloda satın almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hızlı teslimat ile hiç beklemeden kömürü kullanabilirsiniz. Kaliteli olan kömürlerimiz sayesinde ısınma konusunda hiçbir endişe hissi yaşamadan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve aklınıza takılan tüm soruları cevaplandırmak için web sitemizden bizlere kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Kömür Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kömür alım işlemlerinde bazı önemli noktalara dikkat etmeniz, hem verim açısından hem de maddiyat açısından size kazanç sağlayacaktır. Uygun kömürü kullanmak, daha fazla yakıt harcamanızın önüne geçecektir. Bu nedenle aşağıda belirtilen noktaları göz önünde bulundurmak sizin için doğru bir seçim olacaktır.

  • Kalori hesaplamasını göz önünde bulundurmalısınız. Yüksek kaloriye sahip kömürler, her zaman daha fazla ısı vermektedir. Kalorisi yüksek olan kömürler kaliteli olarak geçmektedir.
  • Kömürün neminin düşük olması gerekmektedir. Düşük neme sahip kömürler daha hızlı yanacaktır. Yüksek miktarda neme sahip bir kömür, nemin atılması için daha fazla kömüre ihtiyaç duyacaktır.
  • Kömürün külünün hesaplanması, bacaların tıkanmasının önüne geçecektir. Kömür külünün az olması, ısı miktarının artmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kömür içerisindeki kükürt miktarı, hava kirliliğine sebep olacak kadar etkilidir. Düşük miktarda kükürt her zaman için doğru bir seçim olacaktır. Kükürt miktarı fazla olan kömürler, ciddi hastalıklara da sebebiyet vermektedir.
  • Kömür satın alımında uçucu maddelerin oranına dikkat edilmelidir. Isının muhafaza edilmesi için gerekli olan bu esas kömürden verim alınması açısından önem taşımaktadır.
  • Kömürün boyutunun hesaplanması, fazla kömür kullanımının önüne geçmektedir. Izgara boyutundan küçük olan kömürler, aşağıda kalarak yanmamaktadır. Böylece yanmayan kömüre daha fazla para verilmiş olacaktır. Ortalama boya sahip kömürler daha kullanışlı olacaktır. Büyük boya sahip kömürler ise yeteri kadar işlemediğinden içerisinde kükürt, kül ve nem barındırmaktadır.

Popüler Yazılar

Soba Kömürü05 Kasım 2021

Sanayi Kömürü05 Kasım 2021